Meme kanserini artıran risk faktörleri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Kuru, meme kanserinin kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olduğunu söyledi.

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Kuru, meme kanserinde risk hesaplanması, tanı, tedavi ve takip hakkında önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Bekir Kuru yaptığı açıklamada, “Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. 80 yaşına dek her 10 kadından birinde meme kanserinin görüleceği bilinmektedir. Kadınlarda en sık 40’lı yaşların sonundan itibaren rastlanır. Meme kanseri nadiren erkeklerde de rastlanabilir ancak 100-150 kadına karşılık bir erkekte görülür.

Meme kanserini artıran risk faktörler şunlardır: Kadın olmak, daha önceden memeden kitle çıkarılma öyküsü, karşı memede kanser olması, aile öyküsü olması (1. derece veya 2. derece yakınlarında meme kanseri olması), hiç gebe kalmamak, ilk gebelik yaşının 30’dan büyük olması, hiç emzirmemek veya çok kısa süre emzirmek, çocuk sahibi olmamak, erken adet görme, geç adetten kesilme, uzun süre doğum kontrol veya menopozdan sonra hormon yerine koyma hapı kullanmak, şişmanlık, hareketsiz yaşam, sigara içmek ve aşırı alkol almaktır. Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite, uzun süre emzirmek, yağlı besinlerden kaçınmak, alkol tüketimini kısıtlamak, sigara içmemek ve normal kiloyu korumak meme kanseri riskini düşürür” dedi.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s