TUS sonuçları binlerce doktoru mağdur etti

25 Eylül 2016’da yapılan ve normalde 13 Ekim’de açıklanması gereken tıp doktorluğu sınavları nihayet açıklandı. 2 aylık zaman kaybına tepki gösteren hekimlerin şimdi de sınav sonuçlarına itirazları var.

2016-DUS, 2016-STS Diş Hekimliği, 2016-TUS Sonbahar Dönemi sınavları açıklandı.

Açılan dava ve uzayan mahkeme süreçleri ile geçen 2 aylık gecikme sürecinde ÖSYM’nin bilgilendirme yapmaması zaman zaman hekimlerin #osymtusuacikla şeklinde tepkisine neden oldu.

Doktorlarsitesi.net’in haberine göre, ÖSYM Başkanlığı 16 Aralık 2016 tarihli açıklama ile sınav sonuçlarını ilan etti.

“10 BİN CİVARINDA HEKİM MAĞDUR EDİLDİ”

Açıklanan TUS puanlarının kendilerini mağdur ettiğini ileri süren hekimler; net puanlarının düşük veya yanlış hesaplandığını, klinik puanlamanın hiç hesaplanmadığını, sınava girip sınav kurallarına uyulmasına rağmen bazı hekimlerin sınavlarının geçersiz sayıldığını ifade ederek sorunun en kısa sürede çözülmesini istedi.

Konuyu değerlendiren TUS Analisti Uzm. Dr. Fatih Batı, 3-4 soru için 2 ay gibi ciddi bir zaman kaybına uğrayan hekimlerin şimdi de böyle bir sonuçla karşılaşmalarının üzücü olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“ÖSYM’NİN PUANLARI SORUNSUZ ŞEKİLDE AÇIKLAMASI GEREKİYOR”

“Hekimlerin geleceğini belirleyen sadece hekimlerin değil bu ülke insanının da sağlığının geleceğini belirleyici ehemmiyetteki bir sınav soru hatalarının yanında mahkeme ve dava süreçlerinin aylarca uzaması ciddi sıkıntılar doğuruyor, burada 300-500 kişiden bahsetmiyoruz 10 bin civarında hekim bu süreci bekliyor, hayatını erteliyor, yarınını planlayamıyor. Özellikle mahkeme süreçlerinin en geç 1 ay içerisinde halledilmesi ve ÖSYM’nin de sorunsuz bir şekilde puanları açıklayıp adayları stresten kurtarması gerekiyor. Şimdi puanlar açıklandı hekimler tercih ve gelecek planı yapmak yerine şu anda ÖSYM’den kaynaklı bu sorunları yanlış hesaplamaları düzeltmek için ekstra çaba sarf edecekler. Temennimiz artık bu tarz problemlerin son bulması.”

“DİŞ HEKİMLERİ DE MAĞDUR EDİLDİ”

Aynı mağduriyetin sadece TUS’ta değil Diş Hekimlerinin girdiği uzmanlık sınavı DUS’ta da yaşandığını belirten Dr. Batı, “Sayın Prof. Dr. Ömer Demir, tercih süreci başlamadan hem hekimlerimizin hem diş hekimlerimizin geleceklerini belirleyecek bu sınavlardaki hatanın düzeltilmesi için lütfen yoğun çaba sarf ediniz” diyerek ÖSYM Başkanı’na çağrıda bulundu.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s