“Hastalara ilaç, çocuklara kitap”sloganıyla muayenehanesi kütüphaneye çevirdi

İzmir’de aile hekimi Halil Başar Savacı, ilginç bir tedavi yöntemi uyguluyor. “Tiyatro sahnesinin iyileştirici etkisi var’ diyen Dr. Savacı, hastalarını tiyatro oyunlarına davet ediyor, aynı sahneyi paylaşıyor

Bornova Çamdibi Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli 29 yıllık doktor Savacı, hastalarıyla kurduğu iletişim ve onlara yönelik hazırladığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Daha önce “Hastalara ilaç, çocuklara kitap” sloganıyla muayene odasının bir bölümünü kütüphaneye çeviren ve böylece tedavi ettiği çocukların okuma alışkanlığını artırmaya çalışan Halil Başar Savacı, bu kez Aile Hekimleri Derneği bünyesinde 9 hekimden oluşan tiyatro grubuna dahil oldu. Savacı, buradan elde ettiği tecrübeyi şimdi hastalarıyla paylaşıyor.
Kendi deyimiyle “sahne tozu” yutan Savacı, hastalarından tiyatroyla ilgilenenlerle mesai saatleri dışında provalar yapıyor, onların da yer aldığı yeni oyunları İzmir’deki kültür merkezleri ve tiyatro salonlarında sahneliyor. Tiyatro oyununu seyreden bazı yönetmenlerden dizi ve film teklifleri de alan Halil Başar Savacı, şimdi de 5-15 yaş arası hastaları için yeni bir tiyatro grubu projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Doktor ve hastaları aynı sahnede.jpg

SAHNE TOZU HEYECANI

Hastanın fiziksel rahatsızlığının yanı sıra sosyal ve ruhsal problemleriyle ilgilenmeye çalıştığını ifade eden Halil Başar Savacı, sanatın “rehabilite edici” gücünü iyileşme sürecinde kullandığını aktardı. Sanatın sadece hastalara değil doktorlara da iyi geldiğini vurgulayan Savacı, “Biz hekimler görev sırasında trafik kazaları gibi bazı üzücü ve sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Hastalarla empati kurduğumuz zaman ciddi olarak etkileniyoruz. Bu anlamda sanat bizi başka yerlere götürüyor, çünkü sanat tam bir rehabilitasyon aracı” diye konuştu. Halil Başar Savacı, 45 yaşındayken ilk kez tiyatro sahnesine çıktığını anlatarak, şöyle konuştu: “Bu deneyimin 1- 2 ile sınırlı kalacağını düşündüm ama sahne tozu heyecanını bizzat yaşadım ve adeta bağımlısı haline geldim. Meslektaşlarımla, William Shakespaere’in eserleri dahil birçok önemli oyunu sahneye koyduk. Hastalarımı oyunlara ücretsiz çağırdım. Sonra tiyatroyla ilgilenen bir hastamla 2 kişilik oyun hazırladık. Bu aslında ‘Doktor ve Hastası Aynı Sahnede’ isimli bir projeydi. Bunun dışında başka bir hastamla yine sahne aldık. Şimdi çocuklara yönelik bir çalışmam olacak. İnşallah 5-15 yaş arasındaki çocuklarla tiyatro gösterisi sunacağız.”

“KENDİMİ SAHNEDE BULDUM”

Savacı’nın hastalarından Faruk Erkan ise muayene sırasında doktoru ile tiyatrodan konuşmaya başladıklarını ve sonra kendilerini tiyatro sahnesinde bulduklarını ifade etti. Halil Başar Savacı’nın iyi bir doktor ve tiyatrocu olduğunu aktaran Erkan, “Kendisi bizim aile hekimimiz ve sağlık konusunda inanılmaz desteğini görüyoruz. Bunu yanında doktorumla aynı sahnede rol almak büyük bir mutluluk” dedi.

NTV

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s